یادگیری موثر ریاضیات با نکات کلیدی مشاوران موسسه ونوس

ریاضیات درسی که اکثر دانش اموزان برای فرار از ان به گروههای آزمایشی علوم انسانی و تجربی پناه می برند. آری ریاضی برخی مواقع به یک غول برای دانش آموزان تبدیل می شود. اما دلیلش چیزی جز افکار این دانش آموزان نیست زیرا یادگیری موثر ریاضیات همانند سایر دروس عمومی و اختصاصی بقیه گروه ها نکات و روشهای خاص خود را دارد که اگر به شیوه مناسب انجام شود نه تنها یادگیری ریاضیات را برایشان آسان می کند بلکه حل مسائل ریاضی را نیز لذت بخش می کند. یادگیری موثر ریاضیات به کمک روشهای مطالعه ریاضی امکانپذیر است.

یادگیری موثر ریاضیات با نکات کلیدی مشاوران موسسه ونوسیادگیری موثر ریاضیات با نکات کلیدی مشاوران موسسه ونوس

 

در این مطلب نکاتی برای یادگیری موثر ریاضیات برایتان ذکر میکنیم زیرا سوال اکثریت قریب بهاتفاق داوطلبان از مشاوران و کارشناسان موسسه ونوس این است که یادگیری موثر ریاضیات چگونه و به کمک چه نکاتی قابل انجام است؟ به گونه ای که بتوانیم در امتحان ریاضیات و کنکور نمره قابل قبولی بدست بیاوریم. همراه ونوس باشید تا به شما روشها و نکات یادگیری موثر ریاضیات را بگوییم.

 

یادگیری موثر ریاضیات با نکات کلیدی مشاوران موسسه ونوس

یک سوال رایج داوطلبان و دانش‌آموزان این است که :

چرا ما از یادگیری ریاضیات نتیجه موثر نمی گیریم ؟ چرا از مطالعه ریاضیات آنچنان که انتظار داریم نتیجه نمی‌گیریم؟ اشکال کار ما در یادگیری و مطالعه ریاضیات در کجاست؟ برخلاف سایر دروس که مشکل نداریم.

روشهایی که برای مطالعه‌ی ریاضیات به شما پیشنهاد خواهیم کرد :

میتواند به موفق شدن تان در ریاضی کمک کند. تلاش خود را بیشتر کنید.

یادگیری موثر ریاضیات با نکات کلیدی مشاوران موسسه ونوس

۱- اولین نکته برای یادگیری موثر ریاضیات حل تمرین و مسائله بصورت پیوسته است

اولین نکته بعد از گوش دادن به ریاضیات سر کلاس و خواندن آن حل مسائل و تمرینات ریاضیات است . درواقع همه ریاضی به کمک حل تمرین یادگرفته میشود . خواندن و گوش دادن بخشی از یادگیری ریاضی است. تمام ریاضی در حل مسائله ختم میشود به عبارتی قسمت عمده‌ یادگیری ریاضی انجام تمرین بطور پیوسته و مداوم است. حتی تمرین و حل مسائله اگر پیوسته و مدام صورت نگیرد شاید نتیجه موثر گرفته نشود. تکالیف را حتماً انجام دهید تا یاد بگیرید در مسائل مختلف چگونه باید روشها و فرمولها را بکار بگیرید.

در بازار کتاب های متنوع کمکی وجود دارد که میتواند قدرت حل تمرین و حل مسائله شما را بالا ببرد.

تمرینات محدود مدرسه برای تسلط بر ریاضیات و یادگیری موثر ریاضیات کافی نمی باشد.

۲- نکته دوم برای یادگیری موثر ریاضی شروع از پایه و مفاهیم اولیه است

از آنجایی که مفاهیم و مباحث ریاضیات زنجیره‌ای و بصورت پیوسته است و اینکه چیزی که امروز در مدرسه به شما درس داده می‌شود بر اساس آموخته‌های قبل است یا به عبارت بهتر پایه و اساس انچه که امروز به شما در ریاضی درس داده می شود مفاهیم و مباحث و مطالبی است که شما از قبل از امروز یاد گرفته اید و به شما در مدرسه یاد داده اند.پس بهتر است ریاضیات را جوری بخوانید که از مباحث درسی ریاضی عقب نمانید زیرا دراینصورت درک مفاهیم جدید درس ریاضیات برایتات سخت می‌شود.

از طرف دیگر باید به این نکته در خصوص درس ریاضیات توجه کنید که :

آماده شدن برای امتحان ریاضی آن هم در دقایق آخر و روزهای امتحان راهگشا نخواهد بود.

سعی کنید در همه‌ی کلاس‌ های ریاضی شرکت کنید و مباحث را به تدریج بیاموزید.

 

یادگیری موثر ریاضیات با نکات کلیدی مشاوران موسسه ونوس

۳- یادگیری موثر ریاضیات به کمک حفظ روشها و فرمول ها غیرممکن است

ریاضیات را با حفظ کردن نمیتوانید یاد بگیرید بلکه فقط برای مدت کوتهای در ذهنتان به یاد میسپارید. بنابراین به هیچ وجه به فکر حفظ مفاهیم و باحث و روشها و فرمول ها برای ریاضیات نباشید زیرا اصلا موثر نخواهد بود و فقط درکوتاه مدت در ذهن باقی می ماند. تلاش نکنید فرمول ها و روش‌ها را در ریاضیات حفظ کنید. فرمول‌ها و روش‌ها در درس ریاضی یا ریاضیات بسیار زیاد هستند که شما را گیج خواهد کرد این فرمول ها تحت عنوان نکات تستی در ریاضیات وجود دارد که اگر ان ها را حفظ کنید انگاه با کوچکترین تغییر در صورت و فرض مسائله برایتان سخت خواهد شد. برای یادگیری موثر ریاضیات باید بر مباحث و مفاهیم اصلی و روشهای کلیدی و فرمول های اصلی تسلط پیدا کنید. این کار همچنین شما را برای حل مسائل مفهومی مسلط میکند.

وقتی روشی را برای حل یک مسئله یاد گرفتید

مفهوم استفاده شده در آن روش در بیشتر موارد برای مسائل دیگر هم میتواند استفاده شود.

وقتی با مسئله‌ی جدیدی روبه‌رو می‌شوید:

تلاش کنید مفاهیمی که از قبل یادگرفتید و آموخته‌های قبلی را بر مساله جدید اعمال کنید.

برای یادگیری موثر ریاضیات فرهنگ لغات ریاضیات را یاد بگیرید. گاهی یک کلمه‌ در ریاضیات مورد استفاده قرار می‌گیرد اما معنی متفاوت نسبت به آنچه قبلا در زندگی می‌دانستید دارد مانند کلمه‌ جذر
کلمات و اصطلاحات جدید ریاضیات و معنای ریاضی آنها را یادداشت و به خاطر بسپارید.

ریاضیات درسی است که خیلی از دانش‌آموزان را مضطرب میکند.

داشتن اعتماد‌ به‌‌ نفس می‌تواند اضطراب شما را کاهش دهد.

 

5/5 ( 1 نظر )
, , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست