چگونه فیزیک کنکور را 100 درصد بزنیم؟

 1. ونوس
 2. مشاوره کنکور
 3. چگونه فیزیک کنکور را 100 درصد بزنیم؟

فیزیک کنکور یکی از مهم‌ترین دروس تخصصی برای رشته‌های تجربی و ریاضی است. این درس ضریب بالایی برای هر دو رشته ریاضی و تجربی دارد. داوطلبان و دانش‌آموزان باید دقت زیادی در مطالعه این درس داشته باشند. سوالاتی مانند چگونه فیزیک را 100 بزنیم یا چگونه فیزیک کنکور را 100 بزنیم، بلای جان دانش‌آموزان شده است. بسیاری از داوطلبان نمی‌دانند فیزیک کنکور را چگونه مطالعه کنند. ما در این مطلب، راه‌هایی به شما معرفی می‌کنیم تا با استفاده از آن‌ها بتوانید فیزیک کنکور را 100 بزنید و تراز بسیار بالایی برای این درس کسب کنید.

چگونه فیزیک را 100 بزنیم

چگونه فیزیک را برای کنکور بخوانیم؟

اگر می‌خواهید فیزیک را در کنکور 100 بزنید ابتدا باید با ماهیت این درس آشنا شوید. داوطلبان گروه تجربی باید به 30 سوال درس فیزیک از شماره 206 الی 235 پاسخ دهند. مدت پاسخگویی به سوالات فیزیک در کنکور 37 دقیقه است. این بدین معنی است که داوطلب باید در 72 ثانیه به هر سوال فیزیک پاسخ دهد. ضریب درس فیزیک برای رشته‌های تجربی به صورت زیر است:

 • زیرگروه ۱: ضریب ۲
 • زیرگروه ۲:ضریب ۲
 • زیرگروه ۳: ضریب ۲
 • زیرگروه ۴: ضریب ۳
 • زیرگروه ۵: ضریب ۲

اگر با سوال چگونه فیزیک را 100 بزنیم مواجه هستید ابتدا باید به ضرایب فیزیک در رشته‌های خود دقت کنید.  داوطلبان و دانش‌آموزان گروه ریاضی باید به 45 سوال فیزیک در مدت زمان 55 دقیقه پاسخ دهند. این بدین معنی است که داوطلب برای پاسخگویی به هر سوال فیزیک تنها 1 دقیقه و بیست و دو ثانیه فرصت دارد. ضرایب این درس برای زیرگروه‌های رشته ریاضی به صورت زیر است:

 • زیرگروه 1: ضریب 3
 • زیرگروه 2: ضریب 3
 • زیرگروه 3: ضریب 2

چگونه فیزیک کنکور را 100 بزنیم؟ معرفی 6 گام مهم

اگر می‌خواهید یک تراز 100 درصدی برای فیزیک کنکور کسب کنید باید نکات و روش‌هایی را رعایت کنید. فیزیک ماهیت توصیفی دارد و اگر بتوانید این ماهیت را به خوبی یاد بگیرید بهترین عملکرد را در کنکور خواهید داشت. چگونه فیزیک کنکور را 100 بزنیم؟ اولین مرحله آشنایی با بودجه بندی کنکور است:

1) بودجه بندی فیزیک کنکور تجربی نظام جدید

اگر با سوال چگونه فیزیک کنکور را 100 بزنیم مواجه هستید بلافاصله به سراغ بودجه بندی فیزیک کنکور بروید. مطالعه بودجه بندی فیزیک کنکور به شما کمک می‌‌کند با مهم‌ترین فصل‌ها و مباحث کنکور آشنا شوید:

فیزیک پایه دهم: 8 سوال

داوطلبان گروه تجربی در کنکور سراسری باید به 8 سوال از 30 سوال فیزیک از پایه دهم پاسخ دهند. فیزیک پایه دهم از 4 فصل تشکیل شده است. داوطلبان با پاسخگویی به سوالات این پایه می‌توانند به 27 درصد از سوالات فیزیک کنکور پاسخ دهند.

 • فصل اول(فیزیک و اندازه‌گیری): ۱ سوال
 • فصل دوم(کار و انرژی): ۲ سوال
 • فصل سوم(ویژگی‌های فیزیکی مواد): ۲ سوال
 • فصل چهارم(دما و گرما): ۳ سوال

فیزیک پایه یازدهم: 9 سوال

داوطلبان گروه تجربی برای کنکور سراسری باید فیزیک پایه دهم، یازدهم و دوازدهم را مطالعه کنند. فیزیک پایه یازدهم شامل 9 سوال است. داوطلبان باید با دقت 3 فصل فیزیک پایه یازدهم را مطالعه کنند تا به 30 درصد از سوالات فیزیک کنکور پاسخ دهند. اگر می‌خواهید فیزیک را 100 بزنید باید دقیقا با بودجه بندی فیزیک کنکور آشنا باشید.

 • فصل اول(الکتریسیته ساکن): 3 سوال
 • فصل دوم(الکتریسیته جاری): 3 سوال
 • فصل سوم(مغناطیس و القای الکترومغناطیس): 3 سوال

فیزیک پایه دوازدهم: 13 سوال

یکی از مهم‌ترین قسمت‌های فیزیک تجربی مربوط به پایه دوازدهم است. این پایه بیشترین تعداد سوالات فیزیک را در کنکور دارد. شما می‌توانید با مطالعه 4 فصل فیزیک به 13 سوال این پایه پاسخ دهید. چگونه فیزیک کنکور را 100 بزنیم؟ با مطالعه دقیق بودجه بندی و پایه دوازدهم فیزیک. شما می‌توانید با این پایه به 43 درصد از سوالات فیزیک کنکور پاسخ دهید.

کنکور ۱۴۰۰ چگونه برگزار می‌شود؟

2) بودجه بندی فیزیک کنکور ریاضی نظام جدید

چگونه فیزیک را 100 بزنیم؟ چگونه فیزیک کنکور را 100 بزنیم؟ این موارد سوالاتی هستند که داوطلبان با آن بسیار سروکار دارند. پاسخ این سوال‌ها بسیار آسان است. مرحله اول مطالعه بودجه بندی کنکور است. داوطلبان گروه ریاضی باید در 55 دقیقه به 45 سوال فیزیک کنکور پاسخ دهند. بودجه بندی فیزیک کنکور برای گروه ریاضی به صورت زیر است:

فیزیک پایه دهم: 12 سوال

داوطلبان گروه ریاضی باید با مطالعه فیزیک پایه دهم به 12 سوال این فصل پاسخ دهند. 27 درصد از سوالات فیزیک کنکور از فیزیک پایه دهم طراحی شده است. شما می‌توانید با مطالعه 5 فصل زیر به سوالات فیزیک پایه دهم پاسخ دهید:

 • فصل اول(فیزیک و اندازه‌گیری): 0 سوال
 • فصل دوم(کار و انرژی): 2 سوال
 • فصل سوم(ویژگی‌های فیزیکی مواد): 3 سوال
 • فصل چهارم(دما و گرما): ۳ سوال
 • فصل پنجم(ترمودینامیک):  ۴ سوال

فیزیک پایه یازدهم: 13 سوال

چگونه فیزیک کنکور را 100 بزنیم دیگر نباید به یک چالش بزرگ برای داوطلب تبدیل شود. انجام دادن کارها و روش‌های خاص می‌تواند به شما کمک کند تراز بالایی در کنکور کسب کنید. فیزیک پایه یازدهم در کنکور سراسری 13 سوال دارد. این بدین معنی است که داوطلب با پاسخگویی به این سوالات 29 درصد از سوالات فیزیک کنکور را پاسخ می‌دهد.

فیزیک پایه دوازدهم: 20 سوال

فیزیک پایه دوازدهم برای داوطلبان گروه ریاضی اهمیت بسیار زیادی دارد. این پایه شامل 6 فصل و 20 سوال است. داوطلبان با پاسخگویی به سوالات این پایه می‌توانند یک تراز 44 درصدی کسب کنند. اگر می‌خواهید فیزیک کنکور را 100 بزنید، مطالعه فیزیک پایه دوازدهم را فراموش نکنید.

 • فصل اول(حرکت بر خط راست): 4 سوال
 • فصل دوم(دینامیک)‌: 6  سوال
 • فصل سوم(نوسان و موج): ۴ سوال
 • فصل چهارم(برهمکنش امواج): 2 سوال
 • فصل پنجم(فیزیک اتمی): 2 سوال
 •  فصل ششم(فیزیک هسته‌ای): 2 سوال

مباحث مهم کنکور تجربی ۱۴۰۰

2) مطالعه کتاب درسی

چگونه فیزیک کنکور را 100 بزنیم؟ چگونه فیزیک را 100 بزنیم؟ مطالعه کتاب درسی را به عنوان مهم‌ترین منبع، فراموش نکنید. کتاب فیزیک مهم‌ترین منبع برای کنکور است. شما باید تمامی مباحث آسان و دشوار فیزیک کنکور را با دقت مطالعه کنید. این موضوع موجب می‌شود شما تسلط بیشتری بر مباحث داشته باشید.

3) استفاده از منابع مناسب

یکی دیگر از راه‌هایی که می‌تواند موجب کسب تراز بالا شود، استفاده از منابع مناسب است. منابع مناسب در کنار کتاب فیزیک می‌تواند مسیر مناسبی را به داوطلب نشان بدهد. شما می‌توانید با تهیه یک منبع مناسب تمامی نکات کلیدی درس فیزیک را آموزش ببینید. فقط این نکته مهم را فراموش نکنید که از منابع دیگر همراه با کتاب درسی باید استفاده کنید.

4) حل تست‌های فیزیک در سال‌های اخیر

یکی از مهم‌‌ترین کارهایی که باید برای کسب تراز بالا در درس فیزیک انجام دهید، حل تست‌های فیزیک در کنکور سال‌های اخیر است. چگونه فیزیک را 100 بزنیم؟ تست‌های کنکور در سال‌های اخیر را حل کنید. این موضوع موجب می‌شود داوطلب با تمامی سوالات و انواع آن آشنا شود. زمانی‌که شما با تیپ سوالات آشنا هستید، تسلط بیشتری بر مطالب دارید. تمامی تست‌های کنکور سال‌های اخیر را با بهترین راه‌حل یاد بگیرید تا بهترین عملکرد را در فیزیک کنکور داشته باشید.

5) مطالعه مفهومی

فیزیک کنکور یکی از دروس تخصصی است که باید به صورت کاملا مفهومی خوانده باشد. تمامی رتبه‌های برتر برای اینکه تراز 100 درصدی داشته باشند، فیزیک کنکور را به صورت مفهومی مطالعه می‌کنند. فیزیک نه تنها فرمول‌های زیادی دارد بلکه از قسمت‌های حفظی زیادی نیز برخوردار است. چگونه فیزیک کنکور را 100 بزنیم؟ چگونه فیزیک را 100 بزنیم؟ شما باید این درس را کاملا مفهومی بخوانید به زبان ساده‌تر آن را درک کنید.

6) خلاصه‌نویسی

بدون شک یکی از کارهایی که باید برای قبولی در کنکور انجام دهید، مطالعه و نوشتن خلاصه‌نویسی است. بله خلاصه‌نویسی نقش بسیار مهمی در قبولی کنکور دارد. شما باید تمامی نکات مهم هر درس را در یک دفترچه جداگانه یادداشت کنید. اگر تستی حل می‌کنید نکات مهم آن را یادداشت کنید. اگر می‌خواهید فیزیک کنکور را 100 درصد بزنید باید تمامی نکات مهم را خلاصه‌نویسی کنید. شما می‌توانید خلاصه‌نویسی‌های خود را هر روز مطالعه نمایید تا تسلط بیشتری بر مباحث فیزیک داشته باشید.

استاد یحیوی بهترین مدرس فیزیک در کشور

7) تمرین و تکرار

تمرین و تکرار بهترین پاسخ برای سوال چگونه فیزیک کنکور را 100 بزنیم است. شما می‌توانید با تمرین و تکرار به راحتی یک تراز مناسب برای فیزیک کنکور کسب کنید. مباحث مهم را با دقت مطالعه کنید، تست‌های کنکور را حل کنید. سپس به سراغ تست‌های تالیفی بروید. شما می‌توانید با انجام این کارها یک نتیجه عالی در کنکور کسب کنید.

5 مبحث تست خیز فیزیک تجربی در کنکور

داوطلبان و دانش‌آموزان گروه تجربی که به دنبال تراز 100 درصدی هستند باید مباحث مهم کنکور تجربی را با دقت زیادی مطالعه کنند:

 1. فصل سوم فیزیک پایه دوازدهم(نوسان و امواج): 4 سوال
 2. فصل چهارم فیزیک پایه دوازدهم(فیزیک اتمی و هسته‌ای): 3 سوال
 3. فصل دوم فیزیک پایه یازدهم(الکتریسیته جاری): 3 سوال
 4. فصل سوم فیزیک پایه یازدهم(مغناطیس و القای الکترومغناطیس): 3 سوال
 5. فصل چهارم فیزیک پایه دهم(دما و گرما): 3 سوال

5 مبحث تست خیز فیزیک ریاضی در کنکور

چگونه فیزیک کنکور 100 بزنیم؟ چگونه فیزیک را 100 بزنیم؟ به نظر شما این موضوع امکان‌پذیر است. بله به راحتی این موضوع امکان‌پذیر است. شما می‌توانید با مطالعه مباحث مهم و تست خیز یک تراز مناسب برای فیزیک کنکور کسب کنید. داوطلبان گروه ریاضی می‌توانند با مطالعه مباحث زیر یک تراز مناسب در کنکور کسب کنند:

 1. فصل دوم فیزیک پایه دوازدهم(دینامیک‌): 6 سوال
 2. فصل اول فیزیک پایه یازدهم(الکتریسیته ساکن): 5 سوال
 3. فصل سوم فیزیک پایه دوازدهم(نوسان و موج): 4 سوال
 4. فصل اول فیزیک پایه دوازدهم(حرکت بر خط راست): 4 سوال
 5. فصل پنجم فیزیک پایه یازدهم(ترمودینامیک)

نظرات رتبه‌های برتر

 • مطالعه بودجه بندی فیزیک را فراموش نکنید.
 • تست‌ها و مثال‌های کتاب را با دقت بخوانید.
 • فرمول‌ها را تمرین کنید و به خوبی از آن‌ها استفاده کنید.
 • در آزمون‌های جامع کنکور شرکت کنید.
 • انواع سوالات فیزیک را در کنکور سراسری مطالعه کنید.
 • تمرین و تکرار را فراموش نکنید.

تدریس فیزیک توسط استاد موسسه ونوس

شما می‌توانید برای دیدن ویدئوهای بیشتر به  کانال تلگرام ونوس مراجعه کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست