فواید تندخوانی در مطالعه دروس امتحان و کنکور برای داوطلبان

فواید تندخوانی در مطالعه بخصوص در بازه زمانی منتهی به کنکور و سال کنکور برای داوطلبان و دانش اموزان که قصد ورود به دانشگاه را دارند بیش از پیش اهمیت پیدا میکند. در این مطلب موسسه ونوس به بررسی فواید تندخوانی در مطالعه می پردازد که می تواند برای همه داوطلبان و دانش آموزان و حتی دانشجویان مفید باشد. تندخوانی برای زمان های امتحان و دروسی که در هنگام امتحان پایانی وقت کمی برای مطالعه دارند از اهمیت و ارزش بالاتری برخوردار میشود.

فواید تندخوانی در مطالعه دروس امتحانی و کنکور برای داوطلبان و دانش آموزان

فواید تندخوانی در مطالعه دروس امتحان و کنکور برای داوطلبانیک راه‌ موفقیت در تندخوانی آشنایی کوتاه و اجمالی با مفاهیم و سرفصل های کتاب است! حال این کتتاب میتواند درسی باشد یا غیر درسی! اگر با یک نگاه به فهرست مطالب ، عنوان‌های پرجاذبه و نوع فهرست منابع با اهداف انتشار کتاب آشنا شویم نوعی جاذبه در ما برای مطالعه به وجود می‌آید. فواید تندخوانی در مطالعه بسیار است! شکی نیست که یک نگاه کوتاه و گذرا مثل بوییدن غذا و پی بردن به طعم و مزه و خوشمزگی آن تا حدی می تواند مفید باشد.

تاکید بر تمرین زیاد در تندخوانی : تمرین تمرین تمرین

درست است که گفتیم فواید تندخوانی در مطالعه زیاد است اما باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که هنگام آموزش تندخوانی برای مطالعه و همچنین زمان تمرین تندخوانی باید به دور از عجله و سرعت بیش از حد این کار انجام شود زیرا زیان آور و نادرست است.

سعی کنید تا جایی که می توانید :

هنگام تمرین تندخوانی برای مطالعه باحوصله و پرانرژی با همه ترفندها و نکات آشنا شوید.

دغدغه‌ی حفظ و بهره گیری از فرصت‌ها را داشته باشید.

به هیچ وجه از تمرین کوتاه‌ مدت و بلند مدت احساس خستگی نکنید و باور کنید که:

از دیگر فواید تندخوانی در مطالعه این است که :

تندخوانی روی سایر جنبه های زندگی آنان تاثیر می گذارد و باعث میشود که این سرعت عمل به زندگی و کار نیز انتقال یابد. بنابراین یکی دیگر از فواید تندخوانی برای مطالعه این میباشد که موجب میشود کارهای روزمره را با سرعت بیشتری جمع و جور کنید و انجام دهید و این یعنی روندی رو به رشد و پیشرفت در همه مراحل زندگی که بسیار عالی است. تمرین بیش‌تر در تندخوانی موجب سرعت در سایر جنبه‌ها و جلوه‌های زندگی می‌شود و تندگویی، تندنویسی، تندروی، تندبینی و درک سریع، از آثار آن محسوب می‌شود.

فواید تندخوانی در مطالعه دروس امتحان و کنکور برای داوطلبان

تمرین‌های متوالی را فرصت طلایی در شکوفایی لحظات عمر بدانید

اگر عادت های نادرستی از قبل دارید سعی کنید از انها دست بکشید مثلا برخی دانش آموزان میگویند حالت نرمال و اصولی برای مطالعه این است که 160 تا 250 کلمه را در دقیقه بخوانیم از این عادت ها دست بردارید. این مورد برای هر داوطلبی میتواند متفاوت باشد. اما با تند خوانی هر داوطلب میتواند در هر دقیقه حدود 10 صفحه یا بین 1000 تا 2000 کلمه را مطالعه کند. در هر دقیقه ده صفحه و در هر 1ساعت ۶۰۰ صفحه بخوانیم تا سرعت حدود ۲۰۰ کلمه به ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ کلمه در دقیقه برسد.

این کار شدنی و ممکن است اما با تمرین و تمرین و تمرین.

آثار ناپیدا و فواید سرعت در مطالعه یا فواید تند خوانی در مطالعه

فواید تندخوانی در مطالعه دروس امتحان و کنکور برای داوطلباناگر کندخوانی را با تندخوانی جایگزین کنید آثار بسیاری به دنبال خواهد داشت:

  1. میتوانید قدم ها و گامهای سخت و دشوار را با اندک تلاش و کوشش بردارید
  2. حضور در فضای دلنشین دانش و دانش‌‌ورزی و هجرت از عادت‌های زیانبخش
  3. از فواید تندخوانی ایجاد کنجکاوی زیاد در مطالعه است
  4. افزایش قدرت دید و بلعیدن کلمه‌ها، عبارت‌ها و حتی پاراگراف‌ها
  5. افزایش میزان فهم و درک مطالعه تا 6 برابر
  6. علاقه و شور و شوق و اشتیاق به دانستن و درک مطالب
  7. ایجاد و پدید آمدن فرصت‌های فراوان برای کشف مجهولات
  8. پیدا شدن تفکر پویا و اندیشه‌ی فعال
  9. از فواید تندخوانی این است که به ارزش زمان پی میبرید

 

چگونه اعضای بدن در تندخوانی فعال می‌شود؟

تکرار مطالعه و جمع‌بندی مفاهیم به‌دست‌آمده، آموزش زیر نظر استاد باتجربه و فراموشی روش‌های غلط قبل با جایگزین روشهای نو و جدید و همینطور مشورت با افراد آگاه در این‌خصوص اقدامات باارزشی است که چشمان ما را در تیز دیدن و تیزخواندن و فعال کردن کمک می‌کند. فعال کردن چشمان با وسعت به دایره‌ دید آغاز میگردد و این پدیده‌ مبارک و خجسته و موثر با تدبیر و تلاش‌ صورت میگیرد. گاه با انگشت و سرعت آن زیر سطرها گاه با استفاده از خودکار و حرکت سریع آن زیر کلمات و مواقعی با رقابت و ایجاد مسابقه در نگاه به خطوط و سطرها و درنهایت با تمرین‌ فراوان و استفاده از تفکر قوی و انگیزه‌ی قدرتمند صورت میگیرد.

 

فواید تندخوانی در مطالعه دروس امتحان و کنکور برای داوطلبان

چگونه میتوانیم درخت حافظه را پربارتر کنیم؟

برای اینکه بتوانید حافظه تان را پربار کنید و به عبارتی درخت حافظه را پربار نمایید میتوانید از تندخوانی کمک بگیرید. یکی از نکاتی که در مطالعه می تواند به این قضیه کمک کند این است که مفاهیم و نوشته های کتاب را یادداشت برداری نمایید و هنگام یادداشت برداری آنها را با زبان و بیان خودتان بنویسید. یعنی زبان نویسنده کتاب را به زبان و بیان خودتان تغییر دهید. این قضیه علاوه بر اینکه قدرت فهم و بیان را بالا میبرد موجب میشود که سرعت تندخوانی و مطالعه بالا برود. همچنین سبب تقویت حافظه نیز میشود.

سه تا چهار بار تمرین کنید سپس سرعت اولیه را حساب کنید.

درخت حافظه را بزرگ ترسیم کنید و در هر مرحله آن را تکمیل کنیم.

در نوشتن مطالب و یادداشت برداری و نکته برداری همیشه سعی کنید که :

اولویت بندی کنید و اهم و مهم را از هم جدا کنید

با تقویت تفکر و اندیشه‌ مطالعه و درک مطلب و یادآوری بیشتر انگیزه‌ شما قدرتمندتر میگردد و با تمرین‌های متوالی و ترسیم‌ مجدد هرگز احساس یأس و خستگی نخواهیم کرد.

0/5 ( 0 نظر )
, , , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست