روش مطالعه درس شیمی برای کنکور با نکات موسسه ونوس

روش مطالعه درس شیمی برای کنکور چیزی است که بیشتر داوطلبان در موسسه ونوس از ان میپرسند. شاید یکی از دلایل اینکه داوطلبان سوال کننده تعداد بیشتری هستند این باشد که داوطلبان گروه ریاضی و گروه تجربی همزمان باید این درس رابرای کنکور بخوانند پس شیمی برای کنکور ریاضی و تجربی یعنی طیف وسیعی از داوطلبان اهمیت خواهد داشت بنابراین تعداد سوالات این درس هم بطور طبیعی بالا میرود.

علت اهمیت مطالعه درس شیمی برای کنکور چیست؟

روش مطالعه درس شیمی برای کنکور با نکات موسسه ونوسدرس شیمی برای کنکور همانگونه که گفتیم هم برای گروه ریاضی و هم تجربی درس اختصاصی است. از طرف دیگر برای داوطلبان گروه تجربی بعد از زیست شناسی شیمی برای کنکور بالاترین ضریب را دارد. به عنوان مثال در رشته داروسازی شیمی برای کنکور با ضریب 4 بااهمیت ترین درس گروه تجربی است. شیمی برای کنکور گروه ریاضی هم از اهمیت زیادی برخوردار است و بعد از ریاضی و فیزیک با اهمیت ترین درس ایت. از طرف دیگر شیمی برای کنکور ریاضی در دفترچه سوالات کنکور سراسری اخرین درس است و این یعنی اینکه اکثر داوطلبان خسته شده اند و لذا داوطلبانی که شیمی را بالا بزنند می توانند رتبه مناسبی بدست آورند.

چرا تسلط ویژه روی مباحث درسی شیمی برای کنکور مهم است؟

تعداد سوالات درس شیمی برای کنکور ریاضی و تجربی در هر دو گروه علوم ریاضی و تجربی از اهمیت بالایی برخوردار است. و در هر دو گروه شیمی برای کنکور 35 سوال دارد از آنجاییکه در چن سال اخیر سوالات به سمت مفهومی شدن پیش رفته و از جمله درس شیمی برای کنکور بسیار روی مفاهیم تاکید شده است بنابراین با توجه به وقت کم 35 دقیقه برای 35 سوال باید مطالعه کامل و دقیق و کافی بصورت مفهومی داشته باشید و روی مساله های شیمی نیز بطور کامل تسلط پیدا کنیدو از قبل بتوانیدبا حل تست های بسیار زیاد و مطالعه دقیق قدرت و سرعت تست زنی و حل مساله خودتان را در شیمی بالاببرید تا در کنکور برای درس شیمی با مشکل مواجه نشوید.

 

چه تعداد تست شیمی برای کنکور در هر هفته باید حل کرد؟

حداقل میزان تستی که در درس شیمی آزمون رسراسری در هفته باید تمرین کنید و بزنید باید روزانه 35 عدد باشد یعنی حداقل هر هفته 210 تست بزنید اما میزان بهتر این است که بتوانید در درس شیمی برای کنکور هر هفته 350 تست بزنید یعنی میانگین روزانه 50 تست یک حد خوب است.

 

آیا با روش مطالعه حفظی درس شیمی کنکور میتوان به 25 درصد رسید؟

جواب خیر است زیرا در شیمی کنکور سوال حفظیاتی نداریم

بطور کل سوالت درس شیمی برا کنکور به 2 دسته تقسیم میشود :

دسته اول سوالات مفهومی است

دسته دوم سوالت مساله ای است

درخصوص پاسخگویی به سوالات مفهومی درس شیمی باید با دقت مفاهیم کتاب درسی خوانده شود. می توانید از اموزش ها و تحلیل های دبیر درسی یا کتاب ها و پکیج های آموزشی استفاده نمایید. درسنامه های مربوط را به دقت بخوانید. تست های 10 سال اخیر کنکور را حل کنید. در خصوص مسائل کتاب درسی شیمی باید به شدت روی تست ها کار کنید زیرا یادگیری مسائل با ماندگاری بالا فقط به کمک تست زدن اصولی همراه با تجزیه و تحلیل تست ها امکان پذیر می باشد.

 

آیا لازم است همه واکنش های شیمی برای کنکور را بلد باشیم؟

شک نکنید که تمام واکنش ها را باید فرا بگیرید. اکثر واکنش ها طبق قاعده های خاص را میتوان نوشت و یادگرفت اما در برخی از موارد نیاز به خلاقیت شما دارد که این خلاقیت فقط در اثر حل مساله و تکرا و تمرین حل واکنش ها بدست می آید.

 

با عملیات ضرب و تقسیم که بسیار هم وقت گیر است در مسائل شیمی کنکور چه کنیم؟

در هنگام امادگی جهت کنکور در خانه و هنگام مطالعه شیمی کنکور به هیچ وجه سعی نکنید از ماشین حساب استفاده کنید. ضمن اینکه نکات ارزشمندی وجود دارد که این عملیات وقت گیر را برایتان اسان می کند. میتوانید به پکیج های موسسه ونوس سری بزنید.

 

کتاب شیمی برای کنکور مهم است ؟ چه کتاب هایی خوب است؟

شک نکنید که در کنار کتاب درسی به کتاب کنکور نیاز دارید کتابی مناسب است که درسنامه ها بصورت خلاصه نکات مهم و نکته برداری شده را در پایان هر درس و فص داشته باشد. همینطور سوالات چند سال اخیر کتاب درسی را تشریح کرده باشد.ضمن اینکه تست هایی بصورت تالیفی و استاندارد همراه با تست های کنکور سراسری 10 سال اخیر را داشته باشد.

روش مطالعه درس شیمی برای کنکور با نکات موسسه ونوس

مساله ها را در درس شیمی با چه روشی حل نماییم و یاد بگیریم؟

بهترین روش برای پاسخگویی به سوالات کنکور روش خطی- تناسبی است.

در کتاب سال سوم روش خطی اموزش داده شده است.

برخی مواقع ممکن است سوالاتی وجود داشته باشد که:

لازم باشد یک قسمت را با روش خطی حل نمایید و قسمت دیگر را با روش تناسب حل کنید

این نکته را هم نباید نادیده گرفت که :

حل مسائل شیمی برا کنکور تا حد زیادی هم به خلاقیت و نبوغ داوطلب بستگی دارد.

اما چیزی که طبیعی است این است که :

یادگیری اصولی مفهومی و درست مفاهیم و مسائل کتاب درسی کمک زیادی به داوطلبان سر جلسه کنکور جهت حل سوالات درس شیمی خواهد نمود. در مواقعی که داوطلبان با حفظ فرمول های ساده و پیش ساخته در پاسخگویی به سولاتی که تفاوت اندکی با سوالات قبل داشته اند دچار مشکل میشوند روش خطی تناسبی می تواند بسیار مفید واقع شود و کمک زیادی به داوطلب نماید. زیرا روش خطی-تناسبی به درک اصول حل مسائل خیلی کمک میکند.

 

بیشترین سوال شیمی از کدام کتاب درسی مطرح است؟
توزیع سوالات از هر کتاب برابر است.

سه نکته بسیار مهم درخصوص درس شیمی برای کنکور از ونوس

1- اکیدا توصیه میشود که کتاب درسی را به هیچ وجه کنار نزارید

  • تمام متن، شکل، جدول و نمودارهای کتاب درسی را مسلط شوید.
  • چندین و چندبار کتاب درسی را دوره کنید.مهمترین چیز کتاب درسی است.
  • به یاد داشته باشید هیچ جزوه، فیلم و کتاب کنکوری نمیتواند جای کتاب درسی را پر کند.

2- هیچ فصلی را در شیمی برا کنکور کنار نگذارید

  • مباحث شیمی پیوستگی زیادی به همدیگر دارند
  • سوالات و گزینه های ترکیبی زیادی طراحی می شود.

3- جدول تناوبی درس شیمی را همه جا همراه خود داشته باشید

  • یک جدول تناوبی یا کپی آن حتما روی میز مطالعه تون بچسبانید تا آنقدر ببینید که ملکه ذهنتان شود.
  • حفظ اعداد و عناصر بصورت کورکورانه و طوطی وار لازم نیست.
  • با استفاده از اعداد اتمی گازهای نجیب، عناصر اصلی و تعداد گروه و دوره میتوانید به جایگاه خیلی از عناصر به خصوص عناصر واسطه پی ببرید.

 

روش مطالعه درس شیمی برای کنکور با نکات موسسه ونوس

از همین الان شروع کنید و امروز و فردا نکنید

مطمئن باشید یکی از رتبه برتر های کنکور شما خواهید بود

5/5 ( 1 نظر )
, , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست