درس شیمی ترکیبی از مطالب حفظی و مفهومی است

یکی از دروس اختصاصی برای داوطلبان گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی و همینطور رشته علوم تجربی در کنکور سراسری می باشد. درس شیمی گرچه یک درس اختصاصی است و در گروه دروس اختصاصی برای این دو رشته تحصیلی قرار دارد امامیتوان گفت مطالب و مفاهیم آن ترکیبی از مطالب حفظیاتی و خواندنی بعلاوه تشریحی و مفهومی تحلیلی میباشد. در این مطلب ابتدا می‌خواهیم در مورد قسمت خواندنی این درس صحبت کنیم. درصورتی که مطلب طولنی نشود شاید به قسمت دیگر نیز تا حدودی پرداختیم.

درس شیمی ترکیبی از مطالب حفظی و مفهومی است

من سابقه زیادی در تدریس درس شیمی به دانش آموزان و داوطلبان کنکور سراسری دارم و بیشتر مواقع به داوطلبان توصیه می کنم که اگر در درس شیمی کتاب درسی را خوب بخوانید و برای هر آزمون آزمایشی ۳ یا ۴ بار مطالعه کنید شکی نداشته باشید که درصدتان بالای ۶۰% خواهد بود. البته منظورم مباحثی مانند استوکیومتری و مانند ان نیست زیرا این مباحث نیازمند تمرین زیادی هستند.

 درس شیمی ترکیبی از مطالب حفظی و مفهومی است

معمولا سوالی که دانش آموزان میپرسند این است که :

چطور برای هر آزمون ۳ بار یک مبحث را مطالعه کنیم و در آزمون موفق شویم؟

جوابی که در اکثر مواقع به این پاسخ داوطلبان میدهم این است که شما باید دیدگاه خود را نسبت به آزمون‌ عوض کنید بدین معنی که فرض کنید اولین جمعه در هفته اول سال تحصیلی آزمون دارید چکار میکنید بدون شک با جدیت برای آن درس میخوانید اما چه درسی چند صفحه اول فصل اول کتاب درس شیمی را میخوانید. اولین بار که شروع به مطالعه درس شیمی می کنید با این دید درس بخوانید که قرار است چند روز دیگر از آن قسمت آزمون بدهید بنابراین باید همه تمرکز و حواس تان را به مطالعه ان بخش اختصاص دهید. دومین بار که درس شیمی را مطالعه می کنیدیک فرق اساسی بین درس شیمی با دیگر دروس حفظی مانند ادبیات و دین و زندگی پیدا خواهید کرد.

بگذارید این قسمت را برایتان با یک مثال ساده بهتر توضیح و تشریح بدهم :

در درس ادبیات می خوانید که :

نام پدر رستم زال است

این مطلب را اگر هزار بار هم بخوانید بازهم نام پدر رستم تغییر نخواهد کرد و همان زال می باشد. اما در درس شیمی داستان کمی متفاوت تر است وقتی برای بار اول یک نکته یا مبحث را میخوانید هنگامی که بارددوم به ان نکته و مبحث را میخانید برداشت تازه تری از آن نکته و یا مبحث میکنید. شایداین قضیه برایتان اتفاق افتاده باشد. اینجاست که میگویند درس شیمی خودش را از گروه دروس عمومی جدا میکند

درس شیمی را با تکرار زیاد مطالعه به خوبی فرا بگیرید

بنابریان برای فهم کامل یک مطلب لازم است تعداد دفعات مطالعه را بیشتر و بیشتر کنید و تکرارها و مرورتان را بیشتر نمایید. روش مطالعه درس شیمی با روش مطالعه درس زیست شناسی شباهت زیادی دارد. زیرا هر دو درس را میتوان به یک پیاز تشبیه کرد. مفاهیم این درس ها لایه لایه است که نیاز به مطالعه با تکرار زیاد و سرعت بالا دارد.

 درس شیمی ترکیبی از مطالب حفظی و مفهومی استخلاصه نویسی را در هیچ درسی از جمله درس شیمی فراموش نکنید

در درس شیمی خلاصه‌ نویسی و حاشیه‌ نویسی کتاب درسی از ارزش و اهمیت زیادی برخوردار می باشد. دلیل این اهمیت نیز این است که تاثیر فوق العاده آن چیزی است که داوطلب و دانش اموز کنکور سراسریاز مفاهیم کتاب درس شیمی برداشت نموده است و انها را تحلیل و بررسی کرده است. سپس این تحلیل و بررسی را تبدیل به نکاتی به عنوان حاشیه نویسی کتاب درسی نموده است و از طرف دیگر اقدام به خلاصه نویسی و یادداشت برداری نموده است که خود همین نوشتن و یادداشت برداری بر قدرت یادگیری داوطلب و دانش اموز کنکور سراسری اضافه می نماید. زیرا برخی مفاهیم فقط با نوشتن و خلاصه نویسی در حافظه بلند مدت ماندگار میشود.

یکی از مهمترین نکات در یادگیری تحلیل و بررسی و آنالیز مفاهیم است

تحلیل مباحث درسی از جمله درس شیمی باعث یادگیری عمقی و بسیار بالا با ماندگاری طولانی میشود.

بنابراین ارزش خلاصه نویسی به ارزش تجزیه و تحلیل و بررسی مفاهیم کتاب درسی است

هنگام مطالعه درس شیمی خصوصا مباحث مفهومی و مساله دار فعال و پویا باشید

همانگونه که در مباحث روش های مطالعه گفتیم باید هنگام مطالعه درس شیمی هم مانند سایر دروس فعال و پویا باشید. خواب آلود و کسل نباشید. فقط از روی کتاب درسی شیمی مانند یک ادم اهنی روخوانی نکنید. برای بار اول در هر فصل وقت بیشتری بگذارید و بار اول با دقت بخوانی و در سری های دوم به بعد میتوانید از تکنیک های تندخوانی برای مطالعه نیز استفاده نماید مانند مطالعه درس زیست شناسی البته تاکید دارم برای دور دوم به بعد از این روش استفاده کنید. خلاصه نویسی و حاشیه نویسی کتاب درس شیمی باید در اولین دور که بصورت جامع و تحلیلی کتاب را میخوانید انجام شود. اگر دور اول مثلا برای مطالعه یک فصل کتاب 20 ساعت وقت گذاشتید در دور دوم میتوانید با تندخوانی این زمان را به 4 ساعت کاهش دهید.

مهارت حل مساله شیمی را در خودتان ایجاد کنید

مهارت حل مساله های شیمی بطور پیوسته و کم کم به در شما با تکرار و تمرین حل مساله بیشتر و بیشتر میشود تا جایی که دیگر بر همه مسائل تقریبا مسلط میشوید و میتوانید به اکثر سوالات پاسخ دهید ان هم پاسخ درست.باید برای حل مساله های شیمی بعد از 3 یا 4 بار مطالعه کباحث و مفاهیم کتاب درسی و کتاب کمک اموزشی و درسنامه ها وقت زیادی بگذارید. نباید از اینکه 20دقیقه یا یک ساعت بر روی یک مساله درس شیمی وقت میگذارید خسته شوید سعی کنید با عشق و علاقه هر درسی را بخوانید تا عالی یاد بگیرید.

 

بطور کلی برای مطالعه شیمی کنکور شما میتوانید از روش سه گانه زیر نیز استفاده نمایید:

1 درس شیمی ترکیبی از مطالب حفظی و مفهومی است– بصورت همزمان کتاب شیمی و کتابهای کمک آموزشی معتبر با درسنامه موثر را بخوانید

2- خلاصه مباحث مهم را یادداشت برداری و در حاشیه کتاب درس شیمی نکات مهم را بنویسید

(زیاده روی نکنید به گونه ای که کتاب درسی را کثیف کنید که قابل خواندن نباشد)

3- در بخش های حفظی و مساله تست زیادی حل کنید مثلا هر فصل 100 تا 200 عدد

در مباحث مساله دار تست های تحلیلی زیاد تری حل کنید و اولویت تست کنکور سالهای قبل است

 

0/5 ( 0 نظر )
, , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست