نحوه تاثیر معدل بر کنکور در کنکور 99

تاثیر معدل بر کنکور 99 از موضوعات مهمی می‌باشد که امروزه ذهن اکثر داوطلبان کنکور را به خود مشغول کرده است. در سال 95 برای کنکور سال 96 تصمیمی به این عنوان که معدل بر کنکور تاثیر داشته باشد گرفته شد. به دلیل اینکه فقط آزمون سال سوم دبیرستان نهایی بود تاثیر معدل آن را برای کنکور در نظر گرفتند. بعد از 2 سال سازمان سنجش تصمیم گرفت که تاثیر قطعی معدل را بر کنکور اعمال کند. بنابراین 20 درصد از تاثیر معدل بر کنکور 99 به صورت قطعی و 10 درصد از آن به صورت مثبت در نظر گرفته شد.

به دلایلی از قبیل استاندارد نبودن امتحانات نهایی، احتمال تقلب و سلیقه‌ای تصحیح کردن آن نمی‌توان امتحانات نهایی را یک مرجع قابل اعتماد برای سنجش علمی دانش آموزان در نظر گرفت.

میزان قطعی تاثیر معدل بر کنکور ۹۹ چقدر است؟

می‌توان گفت بر اساس آخرین آماری که توسط سازمان سنجش اعلام شده تاثیر قطعی معدل بر کنکور 99، 30 درصد است. البته این درصد به صورت تفکیکی یعنی 20 درصد قطعی و 10 درصد مثبت می‌باشد. لازم به ذکر است که این درصد و تاثیر معدل بر کنکور 99  هنوز تایید نهایی نخورده و باید منتظر تصمیم گیری‌های بعدی از طرف نهادهای مربوطه باشید.

معدل بالای چند در کنکور تاثیر دارد؟

می‌توان گفت این سوال که چه معدلی در کنکور تاثیر دارد اساسا اشتباه می‌باشد. زیرا هر معدلی سهم خاص خود را در کنکور دریافت می‌کند. برای مثال معدل 20 بیشترین تاثیر معدل بر کنکور 99  و معدل صفر کمترین تاثیر معدل بر کنکور 99  را خواهد داشت. بنابراین 20 درصد تاثیر معدل برای همه‌ی معدل‌ها به یک نسبت خاص متفاوت می‌باشد.

تاثیر مثبت معدل برکنکور ۹۹ به چه معنا می‌باشد؟

تاثیر مثبت معدل بر کنکور 99 بدان معنا می‌باشد که معدل بر کنکور داوطلب تاثیر مثبتی خواهد داشت. برای مثال یعنی معدل پیش دانشگاهی دانش آموز در قبولی آن 10 درصد تاثیر مثبت دارد که تنها به سود دانش آموز خواهد بود. اگر بخواهیم واضح‌تر توضیح دهیم در صورتیکه تراز دانش آموز در درس زیست شناسی نسبت به تراز نمره او در امتحان نهایی بیشتر باشد تاثیر مثبت برای دانش آموز در نظر گرفته نخواهد شد اما اگر تراز نمره امتحان نهایی او در درس زیست شناسی نسبت به درصد دانش آموز در درس مربوطه در کنکور بیشتر شد و معدل بتواند تاثیر مثبت برای دانش آموز داشته باشد حتما تاثیر مثبت را برای وی در نظر می‌گیرند.

میزان تاثیر معدل بر کنکور 99 برای داوطلبان دیپلم نظام جدید

داوطلبان نظام جدید یعنی داوطلبانی که در حال حاضر در پایه دوازدهم مشغول به تحصیل می‌باشند یا داوطلبانی که از سال 98 به بعد مدرک دیپلم خود را گرفته‌اند. بنابراین برای داوطلبان نظام جدید تاثیر معدل 30 درصد تاثیر قطعی است. این بدان معنا می‌باشد که دروس پایه دوازدهم یعنی دروسی که به صورت نهایی برگزار می‌شوند 30 درصد تاثیر قطعی معدل در کنکور 99 را برای داوطلب خواهند داشت.

میزان تاثیر معدل بر کنکور 99 برای داوطلبان دیپلم نظام قدیم

داوطلبان نظام قدیمی که مدرک دیپلم خود را از سال 84 تا 90 گرفته‌اند، تاثیر معدل برایشان 25 درصد تاثیر قطعی سوابق تحصیلی خواهد بود. همچنین تاثیر معدل کنکور داوطلبانی که از سال 91 تا 97 دیپلم و مدرک پیش دانشگاهی خود را اخذ کرده‌اند شامل 25 درصد تاثیر قطعی برای معدل سال سوم دبیرستان و 5 درصد تاثیر قطعی برای معدل پیش دانشگاهی آنها می‌باشد.

تاثیر معدل برای داوطلبان دیپلم فنی حرفه ای و کاردانش

برای داوطلبان دیپلم فنی حرفه‌ای و کاردانش تاثیر معدل بر کنکور 99 در نظر گرفته نشده است. اگر این داوطلبان به تاثیر معدل بر کنکور تمایل داشته باشند باید در امتحانات نهایی گروه آزمایشی مربوطه شرکت کنند.

تاثیر معدل برای داوطلبان شرکت کننده با دیپلم متفاوت

داوطلبان با دیپلم متفاوت برای مثال داوطلبانی که دیپلم تجربی دارند و قصد شرکت در کنکور ریاضی را دارند تاثیر معدل بر کنکور 99 برای آنها متفاوت خواهد بود. تاثیر معدل برای این داوطلبان براساس دروس موجود قابل محاسبه می‌باشد. همچنین در این خصوص محاسبه نمره کل به جای میزان درصد اعلام شده در نظر گرفته می‌شود.

میزان تاثیر معدل بر کنکور  99 شامل چه داوطلبانی نمیشود

لازم به ذکر است که تاثیر معدل بر کنکور 99 شامل داوطلبانی که مدرک دیپلم خود را قبل از سال 84 گرفته‌اند نمی‌باشد.

تاثیر معدل مثبت با تاثیر معدل قطعی معدل چه فرقی دارد؟

منظور از تاثیر مثبت معدل بر کنکور 99 این است که تراز نمره نهایی با تراز نمره کنکور جمع می‌شود. این بدان معنا است که در صورت جمع شدن اگر در رتبه کنکور تاثیر بدی داشته باشد در نظر گرفته نمی‌شود فقط در صورت بهتر کردن رتبه کنکور آن را تاثیر می‌دهند. در مقابل منظور از تاثیر قطعی این است که تراز نمره نهایی با تراز نمره کنکور جمع می‌شود و در هر صورت تاثیر داده خواهد شد.

میزان تاثیر قطعی معدل در کنکور ۹۹ چه عواقبی در پی دارد؟

در کنکور سراسری برای مشخص شدن رتبه یک داوطلب از سیستمی به اسم تراز بندی استفاده می‌شود. بهتر است بدانید که در امتحانات نهایی بازه نمرات نسبت به بازه درصدی نمرات کنکور پایین‌تر است. زیرا در امتحانات نهایی بازه نمرات را حداکثر 80 می‌گیرند. برای مثال داوطلبی در کنکور درس شیمی را 100 می‌زند و تراز اول را بدست می‌آورد در صورتیکه نمره امتحان نهایی‌اش 19 می‌باشد در نهایت تراز داوطلب 8 هزار خواهد شد. همچنین بهتر است بدانید که به دلیل تفاوت سطح و گستردگی داوطلبان و محدودیت در بازه نمره، تراز نمره امتحان نهایی پایین تر از تراز رتبه کنکور در نظر گرفته خواهد شد.

نحوه برگزاری کنکور سراسری 99

براساس گفته سازمان سنجش در رابطه با نحوه برگزاری کنکور سراسری 99 به این صورت است که برای تمامی داوطلبین فقط یک نوع سوال طرح می‌شود. بر این اساس از کتاب‌های نظام جدید و برای همه داوطلبین اعم از داوطلبین نظام قدیم و نظام جدید یک نوع سوال طراحی خواهد شد. نکته قابل توجه این است که تمامی متقاضیانی که در کنکور سراسری 99 شرکت می‌کنند باید کتاب‌های درسی مربوط به نظام جدید را مطالعه کنند. همچنین در کنکور سراسری 99  به تاثیر معدل بر کنکور 99 توجه ویژه داشته باشند.

تغییرات منابع درسی نظام قدیم و جدید کنکور سراسری 99

داوطلبان نظام قدیم در صورت شرکت کردن در کنکور سراسری 99 باید در رابطه با تغییرات منابع کتاب‌های درسی نظام جدید و تاثیر معدل بر کنکور 99  اطلاعات کافی را بدست آورند. لازم به ذکر است که چهارچوب اصلی مباحث کتاب‌های درسی مشابه است بنابراین داوطلب با بررسی مختصر متوجه تغییرات در دروس خواهد شد. زیرا برخی از مطالب به کتاب‌های درسی اضافه شده‌اند. داوطلب با توجه به این نکات و تسلط بر کتاب‌های درسی نظام جدید و با برنامه ریزی مناسب و منسجم در کنکور 99 موفق خواهد شد.

5/5 ( 1 نظر )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست