بودجه بندی عربی کنکور نظام جدید برای داوطلبان کنکور 1400

 1. ونوس
 2. بودجه بندی کنکور
 3. بودجه بندی عربی کنکور نظام جدید برای داوطلبان کنکور 1400

یکی از مهم‌ترین برنامه‌هایی که تمام داوطلبان و دانش‌آموزان برای مطالعه کنکور باید انجام دهند، مطالعه بودجه بندی و مباحث مهم کنکور است. داوطلبان برای اینکه نتیجه قابل قبولی در کنکور کسب کنند باید بودجه بندی تمامی دروس را با دقت مطالعه کنند. یکی از دروس عمومی که معمولا دانش‌آموزان ارتباط خوبی با آن ندارند، درس عربی است. دانش‌آموزان و داوطلبان رشته‌های تجربی و ریاضی با پاسخ به سوالات عربی کنکور یک تراز با ضریب 2 کسب می‌کنند. اما برای کسب این تراز باید داوطلبان با بودجه بندی عربی کنکور نظام جدید آشنا باشند.

همان طور که می‌دانید کنکور سال 1400 بر اساس منابع نظام جدید است. داوطلبان باید منابع پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم را برای کنکور 1400 مطالعه کنند. ما در این مطلب به طور کامل بودجه بندی عربی کنکور را به شما معرفی می‌کنیم سپس مهم‌ترین مباحث عربی و آسان‌ترین مباحث را توضیح می‌دهیم.

بودجه بندی عربی کنکور نظام جدید 1 e1596737440753

عربی کنکور را چگونه بخوانیم؟

بسیاری از داوطلبان با درس عربی مشکل دارند و تراز نهایی مناسبی در این درس کسب نمی‌کنند. اگر می‌خواهید تراز مناسبی در عربی کنکور کسب کنید باید با ماهیت این درس به خوبی آشنا شوید و بودجه بندی آن را با دقت مطالعه کنید.

 • درس عربی دومین درس دفترچه عمومی در کنکور است.
 • عربی کنکور از 25 سوال تشکیل شده است.
 • داوطلبان باید به سوالات 26 تا 50 در دفترچه شماره 1 برای درس عربی پاسخ دهند.
 • مدت زمان پاسخگویی به سوالات عربی کنکور 20 دقیقه است.
 • داوطلب برای هر سوال عربی 48 ثانیه فرصت دارد.
 • این بدین معنی است که داوطلب باید با دقت زیادی خود را برای عربی کنکور آماده کند تا در زمان کافی به همه سوالات پاسخ دهد.
 • طراحان سوال از عربی پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم سوال‌هایی طراحی می‌کنند.

تراز عربی داوطلبان در کنکور سراسری

تراز داوطلبان در کنکور سراسری نشان می‌دهد که داوطلبان عملکرد خوبی در درس عربی ندارند! 32 داوطلب در کنکور سراسری توانسته‌اند برای عربی یک تراز 100 درصدی کسب کنند که این آمار به هیچ عنوان جالب نیست. اگر می‌خواهید یک رتبه زیر 1000 در کنکور سراسری کسب کنید باید یک تراز 60 درصدی برای عربی کنکور به دست آورید.

بودجه بندی عربی کنکور نظام جدید

عربی کنکور نظام جدید از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است. داوطلبان برای کسب یک تراز بالا باید بودجه بندی عربی کنکور نظام جدید را با دقت مطالعه کنند. بودجه بندی عربی کنکور نظام جدید به صورت زیر است:

 1. بخش ترجمه و مفاهیم: 10 سوال
 2. بخش مفهوم لغات: 1 سوال
 3. بخش متن و درک مطلب: 4 سوال
 4. بخش تحلیل صرفی: 3 سوال
 5. بخش حرکت گذاری: 1 سوال
 6. بخش جمع مکسر، متضاد و مترادف: 1 سوال
 7. بخش قواعد: 5 سوال

عربی کنکور: بخش ترجمه و مفاهیم

بخش ترجمه و مفاهیم در بودجه بندی عربی کنکور نظام جدید از 10 سوال تشکیل شده است. سوالات این بخش معمولا به 3 دسته تقسیم می‌شوند:

 • سوالات ترجمه عربی به فارسی
 • سوالات ترجمه فارسی به عربی (تعریب)
 • سوالات مفهومی

دانش‌‌آموزان و داوطلبان با پاسخگویی به این 10 سوال، 40 درصد از سوالات عربی کنکور را حل می‌کنند. سوالات بخش ترجمه و مفاهیم عربی شامل ترجمه‌های عربی به فارسی و فارسی به عربی است. داوطلبان می‌توانند برای مهارت بیشتر در این بخش‌ها به سراغ بخش کارگاه ترجمه و متن‌هایی مانند حول النص و کیف اَسالت بروند.

 • برای تسلط بیشتر در بخش ترجمه باید تست‌های زیادی را حل کنید.
 • اگر می‌خواهید تسلط بیشتری در این قسمت داشته باشید باید بعد از پاسخ به هر تست به سراغ کلمات، عبارت و معنای آن تست‌ها بروید.
 • تنها راه مثبت برای کسب یک تراز 40 درصدی از این قسمت، مطالعه، مرور و حل تست‌های بسیار است.

بخش ترجمه و مفاهیم: 10 سوال

۴۰ درصد از سوالات عربی کنکور

عربی کنکور: بخش مفهوم لغات

بودجه بندی عربی کنکور نظام جدید برای بخش مفهوم لغات شامل 1 سوال است. دانش‌آموزان و داوطلبان باید تمامی لغات عربی را با دقت زیادی مطالعه کنند. این بخش در مقایسه با سایر بخش‌های عربی کنکور، آسان‌تر است. شما باید تمامی لغات کتاب درسی را با دقت زیادی مطالعه کنید تا به این 1 سوال و 4 درصد از سوالات عربی پاسخ دهید.

بخش مفهوم لغات: 1 سوال

۴ درصد از سوالات عربی کنکور

عربی کنکور: بخش متن و درک مطلب

بخش متن و درک مطلب در بودجه بندی عربی کنکور نظام جدید شامل 4 سوال است. این بخش معمولا وقت گیر است و دانش‌آموزان باید زمان زیادی را برای مطالعه این بخش صرف کنند. اگر می‌خواهید عملکرد مناسبی در این بخش داشته باشید باید متن را با دقت بسیار زیادی بخوانید و با لغات به خوبی آشنا باشید. شما می‌توانید با پاسخگویی به این 4 سوال در کنکور سراسری به 16 درصد از سوالات عربی کنکور پاسخ دهید.

 • تست‌های سال‌های اخیر را با دقت زیادی بررسی کنید و برای حل آن‌ها زمان مشخصی داشته باشید.
 • تمرین و حل تست می‌تواند در این بخش به کمک شما آید.

بخش متن و درک مطلب: 4 سوال

16 درصد از سوالات عربی کنکور

عربی کنکور: بخش تحلیل صرفی

بودجه بندی عربی کنکور برای بخش تحلیل صرفی شامل 3 سوال است. دانش‌آموزان باید در این بخش به سوالاتی در مورد ساختار کلمه پاسخ دهند. اگر دانش‌آموز بتواند به درستی ساختار کلمه‌ها را یاد بگیرد با پاسخ به این سوال‌ها 12 درصد از سوالات عربی کنکور را پاسخ می‌دهد.

بخش تحلیل صرفی: 3 سوال

۱۲ درصد از سوالات عربی کنکور

عربی کنکور: بخش حرکت گذاری

عربی کنکور شامل بخش‌های متفاوتی است. یکی از آسان‌ترین بخش‌ها در بودجه بندی عربی کنکور نظام جدید، بخش حرکت گذاری است. این بخش در کنکور سراسری تنها 1 سوال دارد. شما می‌توانید با پاسخگویی به این سوال، 4 درصد از سوالات عربی کنکور را پاسخ دهید. دانش‌آموز در این بخش باید نوع حرکت گذاری را تشخیص بدهد تا بتواند به سوال پاسخ دهد.

بخش حرکت گذاری: 1 سوال

۴ درصد از سوالات عربی کنکور

عربی کنکور: بخش جمع مکسر، متضاد و مترادف

یکی دیگر از آسان‌ترین بخش‌های عربی کنکور بخش جمع مکسر، متضاد و مترادف است. این بخش شامل 1 سوال است و دانش‌آموزان با پاسخگویی به این بخش 4 درصد از سوالات عربی کنکور پاسخ می‌دهند.

بخش جمع مکسر، متضاد و مترادف: 1 سوال

۴ درصد از سوالات عربی کنکور

عربی کنکور: بخش قواعد

آخرین بخش بودجه بندی عربی کنکور نظام جدید مربوط به بخش قواعد است. بدون شک این بخش یکی از مهم‌ترین بخش‌های عربی کنکور است. بخش قواعد از 5 سوال تشکیل شده است. داوطلب با پاسخگویی به این 5 سوال، 20 درصد از سوالات کنکور را پاسخ می‌دهد.

 • داوطلبان برای تسلط کافی به بخش قواعد باید موضوعاتی مانند اعلال، مرفوعات، منصوبات، انواع اعراب، مضاف اليه و … را با دقت مطالعه کنند.

بخش قواعد: 5 سوال

20 درصد از سوالات عربی کنکور

2 مبحث مهم عربی کنکور

عربی کنکور نظام جدید 2 مبحث بسیار مهم دارد. داوطلبان با مطالعه این دو مبحث می‌توانند به 15 سوال درس عربی پاسخ دهند. 15 سوال این دو بخش معادل 60 درصد سوالات کنکور است. اگر بتوانید به دو بخش زیر با دقت زیادی پاسخ دهید یک تراز 60 درصدی را به راحتی کسب می‌کنید:

 • بخش ترجمه و مفاهیم
 • بخش قواعد

اگر می‌خواهید در هر دو بخش عملکرد مناسبی داشته باشید باید تست‌های کنکور سال‌های اخیر را با دقت حل کنید. هر تستی را حل می‌کنید خلاصه‌نویسی و نت برداری رو فراموش نکنید. این موضوع موجب می‌شود تسلط بیشتری بر مسائل داشته باشید.

3 مبحث آسان عربی کنکور

شما می‌توانید با مطالعه 2 مبحث بالا یک تراز 60 درصدی کسب کنید. اما این تراز کافی نیست! شما باید بحث‌های آسان را نیز با دقت زیادی مطالعه کنید. در حالت کلی، عربی کنکور 3 مبحث بسیار آسان دارد. هر کدام از این بحث‌ها شامل 1 سوال هستند. شما می‌توانید با مطالعه این 3 مبحث به راحتی، تراز خود را نیز افزایش دهید:

 • بخش مفهوم لغات
 • بخش حرکت گذاری
 • بخش جمع مکسر، متضاد و مترادف

ویدیوهای آموزش عربی موسسه ونوس

شما می‌توانید برای دیدن ویدیوهای بیشتر عربی به کانال تلگرام ونوس یا کانال آپارات ونوس مراجعه کنید:سوالات متداول در مورد بودجه بندی عربی کنکور نظام جدید

1) بودجه بندی عربی کنکور نظام جدید به چه صورتی است؟

دانش‌آموزان در کنکور نظام جدید باید به سوالات عربی پایه دهم، یازدهم و دوازدهم با توجه به بودجه بندی پاسخ دهند.

2) عربی در کنکور چند سوال دارد؟

درس عربی برای داوطلبان رشته‌های تجربی و ریاضی شامل 25 سوال است.

3) دانش‌آموزان باید چه ترازی در این درس کسب کنند؟

آمار نشان می‌دهد که داوطلبان با تراز بالای 60 درصد می‌توانند یک رتبه زیر 1000 کسب کنند.

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست